tarihinde yayınlandı Yorum yapın

Bolonya Gezi Rehberi, Bolonya Gezilecek Yerler

Bolonya Nerede

İtalyanca “Bologna la Rossa” lakabıyla bilinen Kızıl şehir Bolonya, İtalya’nın kuzeyinde Emilia-Romagna bölgesinde yer alan bir şehirdir.

BOLONYA İÇİ ULAŞIM

Bolonya çok küçük bir şehir olduğundan, metro yok. Turistik merkez yürüyerek gezilebiliyor. Merkez dışı için otobüs kullanabilirsiniz.

Otel

Şehir merkezinde Nuovo Hotel Del Porto`da kaldım, tavsiye ederim.

Bolonya için faydalı bilgiler

Müzeleri de gezecekseniz 30 euroya Bologna Welcome Card almanızı tavsiye ederim.

HAVA DURUMU

İstanbul`a göre kuzeyde olduğundan, hava sıcaklıkları İstanbul`a kıyasla biraz daha düşük ve sonbaharda yağmurlu.

VİZE VAR MI?

Evet Schengen vizesi almanız gerekir.

HAVAALANIndan ulaşım

Tek havalanı var: Guglielmo Marconi Havalimanı. Tren ya da aerobusla havaalanından şehir merkezine gidebilirsiniz. Ben aerobus`ı seçtim, 11 dakikada bir kalkıyor fakat epey sıra vardı. Havaalanındaki Bologna Welcome, Carrefour Express ya da bilet makinelerinden bilet alabilirsiniz, otobüs içinde alınmıyor. Sitelerinde gözüküyor olsa dahi Mille diye bir durak yok, dikkat. Şehir merkezine en yakın durak; Stazione Centrale. Ben hafiften panik oldum o durakta durmayınca, siz de olmayın. 4-5 kişiyseniz taksi tutun, aynı paraya denk geliyor, sıra beklemezsiniz.

KAÇ GÜNDE GEZİLİR?

Turistik merkez, müzeler haricinde 1-2 günde gezilir.

NE YENİR?

Bolonya`ya ait makarna: Tagliatelle al ragù yani bolonez soslu makarna. Osteria dell’Orsa`da yedim, yanında kırmızı ev şarabıyla ve beğendim. Tagliatelle bir makarna çeşidi, uzun şerit halinde olan. Ragu ise bizim bolonez sosu olarak bildiğimiz dana kıymalı sos. Bunun dışında, tortellini makarnası, atıştırmalık olarak sage ve terayağlı tortelloni, stracchino ve squaquerone peyniri, beyaz şarap Pignoletto ve kırmızı şarap Lambrusco buraya ait tatlar.
Spritz, burada ve genel olarak İtalya`da çok popüler bir içki. Akşam üstü Maggiore civarında, Mercato di Mezzo`nun olduğu sokak ve paralel sokakta spritz içip aperitivo yiyebilirsiniz. Aperitivo; yani aperatif olarak içkinin yanında çeşitli peynir, salam ve mezeler geliyor.

PARA BİRİMİ

EUR.

Yukarıdan Bolonya

 • Asinelli Tower: En iyi Bolonya manzarasını 5€ verip, 498 basamak çıkarak, 97.2m uzunluğundaki bu kulenin tepesinden görebilirsiniz.
 • San Petronio Bazilikası terası : 3€
 • Palazzo D’Accursio: Piazza Maggiore manzarası.
 • Bosco`daki Piazzale di San Michele. Via Rizzoli`den kalkan 30 numaralı otobüs ile buraya ulaşabilirsiniz.
 • Hotel Touring terası: Biraz pahalı fakat burada bir kahve ya da spritz eşliğinde Bolonya manzarası çok keyifli.

Gezilecek Yerler

 • Piazza Maggiore: Bolonya`nın merkezi kabul edilen bu meydanı çevreleyen önemli binalar: Basilica di San Petronio, Palazzo dei Notai, Palazzo d’Accursio, Palazzo del Podestà and Palazzo dei Bianchi.
 • Palazzo D’Accursio: 13. yüzyıldan kalma bu saray şu an belediye binası olarak kullanılıyor. Avludan asansörle ikinci kata çıkıp belediyeye ait sanat koleksiyonunu ve pencereden Piazza Maggiore manzarasını görebilirsiniz. Giriş ücretsiz.
 • Palazzo del Podestà: Turizm ofisi ve çeşitli cafelerin bulunduğu bu saray, Maggiore meydanı yaratılırken 13. yüzyılda inşa edilmiş. Arkasında Torre Dell’Arengo (Arengo Kulesi) ni görebilirsiniz.
 • Basilica San Petronio: Maggiore meydanında, giriş ücretsiz. Cennet ve cehennemi tasvir eden en uzun meridyen çizgilerini yerde görebilirsiniz.
 • Palazzo Re Enzo: Palazzo del Podestà`nın arkasındaki bu saray yalnızca sergi zamanları açık. Şu an bakım halinde.
 • Palazzo dei Banchi: Maggiore meydanında, arkasında dar pazar yeri sokaklarını saklamak için inşa edilmiş. Bu sokaklarda şarap eşliğinde aperatif yiyebileceğiniz bir çok mekan mevcut, akşamları çok canlı oluyor.
 • Archiginnasio: 1563`te inşa edilmiş, Bologna Üniversitesi`nin ilk resmi binası. 1838`den sonra kütüphane olarak kullanılmaya başlanmış. Bolonya`da beni en çok etkileyen yerlerden biri.
 • Anatomical Theater: Giriş 3€. Mutlaka girin. Archiginnasio içinde Anatomi dersleri için yapılmış ahşap bir derslik. Duvarlarında, Hipokrat ile başlayan 12 ünlü mucit doktorun heykelleri ve bu heykellerin üzerinde 20 anatomistin büstü var. Aynı biletle Stabat Mater Hall`a da girebilirsiniz. Buradaki kapıdan eski kütüphaneye bakmayı es geçmeyin.
 • Le Due Torri: Bolonya`nın geleneksel sembolü Garisenda ve Asinelli kuleleri. Asinelli kulesinin tepesinden tüm Bolonya`yı izleyebilirsiniz.
 • Basilica di Santo Stefano ve Piazza Santo Stefano: Sette Chiese (7 kilise) ismi ile de bilinen Basilica di Santo Stefano, tahmini olarak 430 yılında inşa edilmiş, “İsa`nın çilesi” olarak adlandırılan dönemin geçtiği yerleri temsil eden 7 kiliseden oluşuyor. Hemen önündeki saraylarla çevrili üçgen meydan, cafelerde oturmak ve sokak sanatçılarını izlemek için ideal.
 • Quadrilatero: Palazzo dei Banchi`nin arkasında yer alan eski pazar yeri, şu an kasaplar, fırınlar, şarküteriler, manavlar ve küçük restoranlara ev sahipliği yapan bir sabit pazar.
 • Santuario di San Luca: Şehir merkezinden 20 numaralı otobüse binip Meloncello durağında inip 4km uzunluğu  ve 600 adet sütun ile dünyanın en uzun porticosunu yürüyerek bu kiliseye varabilirsiniz. Portico=Sıra sıra sütunlardan oluşan binanın girişine uzanan üzeri kapalı geçit, veranda.
 • Santa Maria della Vita: İtalyan heykel sanatının başyapıtlarından sayılan “lamentation of Christ” eseri bu barok stili kilisede görülebilir.
 • Finestrella: Küçük Venedik olarak adlandırılan bölgede, Via Piella üzerindeki bu küçük pencereden, 13. yüzyılda Bolonya İtalya`nın tekstil merkeziyken 60km olan ve taşımacılık yapılan bu kanallardan geriye kalanları görebilirsiniz.
 • Basilica di San Domenico: Sanat eserleri bakımından Bolonya`nın en zengini sayılan kilise. Michelangelo`nun 3 adet heykelini bu kilisede görebilirsiniz.

Kısa Tarihi

Dünyanın ilk üniversitesini barındıran bu şehir, hala bir öğrenci şehri. 12. yüzyılda görünümü Manhattan gibiymiş, soylu ailelerin yaptırdığı 100 adet kule varmış. Şu an 20 kule kalmış. Kulenin yüksekliği, kuleyi yaptıran ailenin prestijinin göstergesiymiş.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir