tarihinde yayınlandı Yorum yapın

Stockholm GEZİ REHBERİ, Stockholm GEZİLECEK YERLER

İsveç`in başkenti düzenli şehir Stockholm, İskandinav şehirleri arasında en kalabalık olanı, Baltık denizinde 14 ada ve 50`den fazla köprü barındırıyormuş, ben sadece şehir merkezini gezdim, tecrübelerimi paylaşacağım.

Para birimi

İsveç kronu – SEK

Stockholm pahalı mı?

Evet çok pahalı. Para birimlerinin değeri çok yüksek. Bir kahve 20 TL. İstanbul`dan döviz bürosundan biraz kron almıştım, Stockholm`de kredi kartından da harcama yaptım, karşılaştırdığımda ikisi de aynı kura denk geldi. Her döviz bürosunda SEK bulunmuyor. Levent`te Tolga Döviz`de vardı. Stockholm`deki döviz bürolarında yüksek komisyon alıyorlar, İstanbul`da döviz işini halledin derim.
Stockholm`de pahalı olmayan şeyler de var. Södermalm`da No Name isimli bir barda 39 krona lager bira içtik, tadı da güzeldi. İstanbul`da ithal biralar için aynı ücreti ödüyoruz. Södermalm bölgesi şehir merkezine göre daha ucuz, burada pek çok Türk restoranına ve Türk`e rastlamanız mümkün.

VİZE VAR MI?

Evet Schengen vizesi almanız gerekir.

Havaalanından şehir merkezine ulaşım

Hızlı tren Arlanda Express en hızlısı ve en pahalısı, 20 dakikada şehir merkezindesiniz. En uygunu özel havaalanı otobüs firması Flygbussarna, 45 dakika sürüyor yolculuk. Biletinizi internetten alırsanız gidiş dönüş 198 kron.  https://www.flygbussarna.se/en Bilet ofisinden alırsanız biraz daha pahalı. Toplu taşıma daha pahalıya geliyor, havaalanından kalkan otobüsün biletleri standart otobüs/metro biletinden daha pahalı.

HAVA DURUMU

Tek kelime ile soğuk. Özellikle güneş batınca epey soğuk. Ekim`de gündüz 13 derece, akşam 4 derece idi. Güneşli bir güne denk gelirseniz öğlenleri güneş ısıtıyor. Soğukta gezmeyi sevmeyen biriyseniz, Mayıs-Eylül ayları arası Stockholm ziyareti için ideal.

stockholm içi ulaşım

Geniş bir metro ağı var, haftaiçi gece 1`e kadar, haftasonu 24 saat işliyor. Tek seferlik metro bileti 43 SEK yani 20 TL; İstanbul`da taksiye vereceğiniz para. 1,3,7 günlük metro kartları var. Bilgi için: https://sl.se/en/fares–tickets/

Otel

Oteller aşırı pahalı olduğundan hostellerin banyolu özel odalarında kalınabilir. Yalnız hostele verdiğiniz para içinize oturacak. Buraya ödediğim parayla İtalya Puglia`da 4 yıldızlı kahvaltı dahil otelde kalmıştım. Toplu taşıma çok pahalı olduğu için şehir merkezinde bir yerde kalmanızı öneririm, böylece her yere yürüyebilirsiniz.

Stockholm`de ne yenir?

İsveç köftesi ve balık. Çok para harcamaya hazır olun. Ucuza karnımı doyurayım derseniz sokak lezzetlerini deneyebilirsiniz. Sosis ve balık-ekmek kamyonları var.
İsveç, dünyada en fazla kahve tüketilen ülkeymiş. “Kahve molası” için özel bir kelimeleri bile var; Fika. Kahve dükkanlarından birinde kahve içme lüksünü kendinize tanımalısınız.

KAÇ GÜNDE GEZİLİR?

Turistik merkez, müzeler haricinde 1-2 günde gezilir.

Stockholm Harita

Stockholm`de gezilecek yerler için bir harita hazırlamıştım; kahve dükkanları, restoranlar ve genel tuvaletler (üşüyerek gezeceğiniz için lazım olacak) için ayrı katmanlar var. Telefonunuzdan bu haritayı açıp gezebilirsiniz.
https://drive.google.com/open?id=1f_dz4oAmTMbd4bbIarXSPCnZ-0M&usp=sharing

Stockholm`de gezilecek yerler

Stockholms stadshus

Stockholm belediye binası, çok huzurlu bir manzarası ve bedava interneti var.

Gamla Stan

Eski şehir merkezi. Tipik İskandinav evlerini ve kraliyet sarayını barındırıyor. Stortorget, eski şehrin en ünlü meydanı.

Monteliusvägen

Eski şehir merkezini yukarıdan görebileceğiniz, parkın içinde bir manzara noktası.

Fjällgatan

Yine eski şehir merkezini yukarıdan fakat doğudan görebileceğiniz, gün batımını geçirmek için ideal bir manzara noktası.