tarihinde yayınlandı Yorum yapın

Los Angeles Gezilecek Yerler, Los Angeles Gezi Rehberi

Venice Canals

Los Angeles gezi rehberi yazımda Los Angeles gezilecek yerler, Los Angeles’ a nasıl gidilir, Los Angeles’ ta ulaşım, Los Angeles Konaklama, Los Angeles kaç günde gezilir, Los Angeles’ a ne zaman gidilir ve Los Angeles yeme içme popüler cafe ve restoran tavsiyelerini yazdım.

Los Angeles’ a nasıl gidilir

Los Angeles – İstanbul uçuşu THY ile aktarmasız olarak 13 saat sürüyor. LA, İstanbul’dan yazın 10, kışın 11 saat geride. LA’ a vardığınızda, bindiğiniz saatten yalnızca 2-3 saat ileride olacaksınız, bu yüzden uçakta uyumaya çalışın. Uykunuzu düzenlemek için LA’ ta herhangi bir eczaneden melatonin hapı alın, İstanbul’ a göre fiyatı daha uygun. Melatoninin işe yaramayabileceği riskine karşı da İstanbul’ dan yanınızda bir uyku ilacı getirin. Ben yaklaşık 1,5 aydır Amerika’ da olduğum için LA’ ta jetlag olmadım fakat kardeşim İstanbul’ dan geldi ve melatonin kesmedi, ancak uyku ilacı içtiği akşamdan sonra uykusu düzene girdi. Araba kullanmanız gerektiği için ve bol bol gezeceğiniz için uykuyu düzene sokmak önemli.

Los Angeles’ ta ulaşım

Ne yazık ki Amerika’daki bir çok şehirde olduğu gibi LA’ ta da toplu taşıma çok zayıf, şehri gezmek için kullanmanız mümkün değil. Büyük bir şehir olduğu için yürümek de olanaksız ve hatta kısa mesafeler için bile çoğu zaman olanaksız çünkü şehirler yayalar için tasarlanmamış. Amerika otoyollara büyük yatırım yaptığı için vatandaşları araba kullanmaya teşvik ediyor ve burada yaşayanların gözünde yürüyenler “looser”, dolayısıyla kimse yürümüyor. Sahil kenarlarında boardwalklarda ve turistik bir kaç caddede yürümek mümkün. Yalnızca LA’ ı gezecekseniz bence uber/lyft kullanılabilir, araba kiralamaya gerek yok. Lyft ilk defa kullanacaksanız, 4-5 kullanımlık bir indirim paketi satın alabiliyorsunuz, epey kar ediyorsunuz. Daha önce Lyft hesabınız yoksa; ilk kullanımda $5 indirim için bu linkten kayıt olabilirsiniz. Shared uber/lyft kullanmamanızı tavsiye ediyorum; %20-25 daha ucuz ama 20 dakikalık yolu 1 saate çıkartabiliyor. 13 saatlik yolculuğun ardından yalnızca LA’ ta kalmayacak ve California’ da başka şehirleri de gezecekseniz araba kiralama / park yeri ile ilgili ipuçları bu yazıda.

Los Angeles kaç günde gezilir

Biz 4 gece, 3 gün ayırdık fakat biraz hızlı gezdik, eksik kalan yerler oldu. Rahat rahat gezmek için 4-5 gün ideal.

Los Angeles’ a Ne Zaman Gidilir

Nisan-Ekim arası tavsiye ediliyor fakat biz Kasım’da gittik ve hava gayet güzeldi, 25-30 C derecelerdeydi, hiç yağmura yakalanmadık. Bence yazın çok sıcak olabilir. Kasım ayında gitmenin tek olumsuz tarafı havanın erken kararmasıydı fakat düşük sezon olduğu için turistik yerler daha az kalabalık ve daha ucuzdu.

Los Angeles Konaklama

Konaklama çok pahalı o yüzden airbnb ya da motel tavsiye ediyorum uygun fiyatlı bir yerler arıyorsanız. Airbnb için hızlı davranmakta fayda var, biz konaklamayı 1-2 hafta kala ayarladığımız için airbnbde pek seçenek kalmamıştı, dolayısıyla La Cienega bulvarı üzerinde bir motelde kaldık, merkezi ve güvenli bir bölge, civarda çok fazla cafe, restoran, market, mağaza var ve hatta bulvar üzerinde yürünebilir. İlk airbnb rezervasyonunuzda $30 değerinde indirim için bu linkten kayıt olabilirsiniz. Motelin linkini vermeyeceğim çünkü temizlik konusunda biraz sıkıntılıydı. Biz Türklerin temizlik beklentisi daha yüksek diye düşünüyorum, eve ayakkabılarıyla girmeyen bir toplum olmamız bile bunun bir göstergesi. Bu yüzden otellerin temizlik puanlarına bakarken 10 üzerinden en az 8 arayın, 7 yeterli olmuyor. Airbnbden arama yaparken ise özel daire seçeneğine bütçe yetişmiyorsa, puanı yüksek özel oda + özel banyo seçeneği gayet yeterli bence.

Los Angeles gezilecek yerler

Gitmeden önce google maps üzerinde kaydetmiştim görmek istediğim yerleri, paylaşıyorum bu linkte. Offline harita indirip, data roaming yapmadan gezebilirsiniz.

 • Zaman kısıtınız varsa LA’ ın Pasific Okyanusuna bakan sahil bölgeleri Venice Beach, Abbot Kinney Blvd, Venice Canals ve Santa Monica bölgelerini aynı günde gezebilirsiniz. Adını kanallardan dolayı Venedik’ ten alan Venice bölgesinde görülecek yerler; fotoğraflık evlerin olduğu Venice Canals, etrafında cafeler, publar, murallar, hediyelik eşya dükkanları olan Venice Beach Boardwalk, kaykaycıları izleyebileceğiniz Skate Park, spor yapanları izleyebileceğiniz Muscle Beach, ikonik Venice Sign ve yine cafelerin, muralların, restoranların olduğu Abbot Kinney Blvd. Biz arabayı günlük $9’a Venice Bulvarının bitimindeki “2100 Ocean Front Walk Parking”e park edip  bu yazdığım yerlere yürüdük. Kahvaltı, kahve, yemek için Winward Avenue üzerindeki göbeğe kadar olan yerleri ya da Abbot Kinney Bulvarı üzerindeki yerleri tercih edebilirsiniz. Route 66′ nın bitişinde olan Santa Monica bölgesinde görülecek yerler; üzerinde ufak bir lunapark ve cafeler olan dev turistik iskele Santa Monica Pier, Downtown bölgesinde trafiğe kapalı olan mağazarla çevrili cadde Third Street Promenade, plajı yukarıdan izleyebileneceğiz ve dinlenebileceğiniz Palisades Park.
Venice Sign
Venice Sign
venice beach
Venice Beach
 • Griffith Park‘ ta dolaşmaya zamanınız yoksa bile Griffith Gözlemevi, kesinlikle görülmesi gereken bir yer. Pazartesi ve bayram günleri hariç her gün açık ve giriş ücretsiz. Gözlemevinin yanında pahalı bir otoparkı var ya da Downtowndan shuttle ile ulaşabilirsiniz. Günbatımına yakın bir zaman diliminde gitmenizi tavsiye ederim, inanılmaz güzel bir günbatımı oluyor. Gözlemevi olduğu için haliyle tepeye kurulmuş, tüm LA ve Hollywood sign’ı görebilirsiniz.
Griffith Observatory
Griffith Observatory
 • Hollywood Bulvarı Walk of Fame, Hollywood ünlülerinin yıldızlarının olduğu cadde. Arabanızı “Cherokee And Hollywood Parking Garage” a park edip Chinese Theatre‘ a kadar yürüyebilirsiniz, bulvarın doğu tarafı güvensiz, o tarafta zaman kaybetmeye gerek yok. Oscar Ödüllerinin verildiği Dolby Theatre da bu bulvar üzerinde. Size tur veya kendi müzik CDsini satmaya çalışanlara başınızdan savmanızı tavsiye ederim. Turistik fakat bir o kadar da sakat bir bölge burası.
 • Hollywood Bulvarını dolaştıktan sonra North Beachwood Drive üzerinden sürerek Hollywood Sign‘ı görebilirsiniz. Yok ben illa daha yakından göreceğim derseniz Lake Hollywood Park‘ a gidebilirsiniz fakat epey zaman kaybettiriyor.
 • Zenginlerin evlerinin bulunduğu Beverly Hills bölgesinde görülecek yerler; içinde Beverly Hills Sign‘ ın olduğu  Beverly Gardens Park, lüks markaların mağazalarının, lüks restoranların bulunduğu Rodeo Drive. Mağazaların vitrinleri görülmeye değer, bir de teknoloji ve modayı harmanlayan sergilerin olduğu Louis Vuitton Exhibit.
 • Downtown bölgesinde gezilebilecek yerler; Meksika yemekleri restoranlarının, hediyelik eşya dükkanlarının olduğu trafiğe kapalı küçük bir sokak, çeşit çeşit dünya mutfaklarını deneyimleyebileceğiniz içinde olanlarca restoran olan foodhall Grand Central Market, foodhall’un doğu çıkışında tarihi Bradbury Building, batı çıkışında tarihi finiküler Angels Flight Railway, ufak bir park ve meydan Pershing Square, girişi ücretsiz olan modern sanat müzesi The Broad, hemen yanında Walt Disney Concert Hall.
The Broad
The Broad
 • Girişi normalde $25 olan fakat her ayın ikinci salısı ücretsiz olan sanat müzesi LACMA ve önündeki Urban Light ve arkasındaki Levitated Mass.
 • Tasarım dükkanların olduğu cadde Melrose Ave
 • İstinyepark benzeri açıkhava AVM The Grove
 • Bağdat cad benzeri Sunset Strip
 • Old Pasadena bölgesi

Los Angeles yeme içme

 • The Coffee Bean & Tea Leaf, Starbucks benzeri bir kahveci zinciri, bir çok yerde şubesi var. 3. dalga kahveci değil fakat bence Starbuckstan bir tık daha kaliteli uygun yollu soluklanıp bir şeyler atıştırıp kahve içeceğiniz bir yer, pembe sıcak çikolatası Velvet Cocoa hoşuma gitmişti.
 • Grand Central Market, kesinlikle uğranması gereken bir yer. İçinde seveceğiniz bir mutfak kesin çıkacak. Ben Eggslut‘ ta kahvaltımı edip G & B Coffee‘ de kahvemi içtim, ikisinden de memnun kaldım.
 • Venice bölgesinde de bir Eggslut var fakat deli sıra oluyor, kahvaltı için aynı sokakta Great White ya da Abbot Kinney Blvd üzerinde The Butcher’s Daughter öneriyorum, pahalı fakat popüler bir restoran. Aynı bulvar üzerinde Intelligentsia Coffee kahve için, Salt & Straw dondurma için önereceğim yerler.
 • In-n-Out Burger, batı yakasının hamburger zinciri.
 • Ekonomik yollu karın doyurmaca; food trucklar. Bu linkten en iyilerini bulabilirsiniz.
 • The Cheesecake Factory, Amerikan mutfağı restoran zinciri. Porsiyonlar hayli büyük ve doyurucu.
 • Whole Foods Market, süpermarket zinciri fakat büyük olan şubelerinin içinde mutfak ve oturabileceğiniz yerler var, pound (0.45 kilo) ile satıyorlar ve yemekleri iyi.
 • Good Times at Davey Wayne’s, açıkhava bölümü olan keyifli bir bar.