tarihinde yayınlandı Yorum yapın

Kopenhag Gezi Rehberi, Kopenhag Gezilecek Yerler

copenhagen

Danimarka`nın başkenti Kopenhag, İkandinav şehirlerinin bence en havalısı. Tarihi merkeze Indre By deniliyor. Stockholm ve Kopenhag`a arka arkaya gittim; Kopenhag`ı yağmurlu havasına rağmen daha çok beğendim.

PARA BİRİMİ

Danimarka kronu – DKK

Kopenhag PAHALI MI?

Stockholm için çok pahalı yazmıştım. Kopenhag, Stockholm`den daha da pahalı. İstanbul`da 1TL`ye alabildiğimiz Snickers, orada 10TL. Stockholm Gezi Rehberi içinde yazdığımı buraya tekrar yazayım. İstanbul`dan döviz bürosundan biraz kron almıştım, Stockholm`de kredi kartından da harcama yaptım, karşılaştırdığımda ikisi de aynı kura denk geldi. Her döviz bürosunda DKK bulunmuyor. Levent`te Tolga Döviz`de vardı. Kopenhag`daki döviz bürolarında yüksek komisyon alıyorlar, İstanbul`da döviz işini halledin derim.
Kopenhag`da İstanbul`a göre ucuz olan tek şey Netto`da satılan wasa idi.

VİZE VAR MI?

Evet Schengen vizesi almanız gerekir.

HAVAALANINDAN ŞEHİR MERKEZİNE ULAŞIM

Tren ya da metroyla 20 dakikada 36 DKK`a şehir merkezindesiniz. Otelinizin konumuna göre, Kobenhavn H ya da Norreport istasyonlarına kolayca ulaşabilirsiniz.

HAVA DURUMU

Yağmurlu ve karanlık. Bence Mayıs-Eylül ayları arası Kopenhag ziyareti için ideal.

Kopenhag İÇİ ULAŞIM

Ben şehir merkezinde kaldığım için herhangi bir araç kullanmama gerek kalmadı ama metroyla şehir merkezi dışına kolayca çıkılabilir.

Otel

Oteller çok pahalı. Ekonomik olarak fazla alternatif yok. Ben Cabinn City`de kaldım, tavsiye ediyorum.

Kopenhag`da ne yenir?

Smørrebrød denilen açık sandwiçleri var. Smagsløget isimli restoranda uygun menüleri var, farklı çeşitlerden oluşan.
Copenhagen Street Food denilen yerde farklı mutfakların yemeklerini nispeten uyun fiyata deneyebilirsiniz. Avrupa`da çeşitli şehirlerde yavaş yavaş açılan “food hall” mantığında, konteynırlardan sokak yemekleri alabileceğiniz, açık hava`da yemek yiyebileceğiniz bir yer.
Gezerken meyve, abur cubur atıştırmak isterseniz supermarket olarak Netto`yu seçin, diğerleri epey pahalı.

KAÇ GÜNDE GEZİLİR?

Turistik merkez, müzeler haricinde 1-2 günde gezilir.

Kopenhag HARİTA

Kopenhag`da gezilecek yerler için bir harita hazırlamıştım; kahve dükkanları, restoranlar ve genel tuvaletler (üşüyerek gezeceğiniz için lazım olacak) için ayrı katmanlar var. Telefonunuzdan bu haritayı açıp gezebilirsiniz.
https://drive.google.com/open?id=1AY-LWVcjjrV4mFElWmzG0QtzT50&usp=sharing

Kopenhag`da GEZİLECEK görülecek YERLER

Tivoli Gardens

1983`te kurulmuş popüler eğlence parkı. Parka giriş 110 kron, içerideki oyuncaklara biniş için de ayrı ücret ödüyorsunuz. Kopenhag`da bundan daha eski bir eğlence parkı daha var; Bakken, buraya giriş ücretsiz. Walt Disney, Danimarka ziyaretinde bu parkı gördükten sonra Disneyland`ı kurmaya karar vermiş.

Nyhavn

Renkli evlerin, barların, cafelerin olduğu kanal.

Free Town Christiania

Komün düzende yaşayan hippilerin yeri. 1971`de hippilerin işgaline uğramadan önce askeri bir alanmış. Polis alanı hippilerden kurtarmaya çalışmış, başaramamış, hippi isyanı kazanmış. Bölge`de esrar kullanmak serbest, fotoğraf çekmek yasak. Parklar, bira bahçeleri, müzik yapılan alanlar, yemekhaneler (restoranlar), hippilerin kendi yaptığı evler var. Polisler bölgeye girmiyor. Buraya gitmeden önce tehlikeli bir yer olduğunu okumuştum ama doğduğumdan beri İstanbul`da yaşayan biri olarak söyleyebilirim ki gayet güvenli bir yer. Köşe başlarında esrar satıcıları var sadece…

Strøget

Araçlara kapalı alışveriş caddesi. İstanbul`un İstiklal caddesine benzetebiliriz.

Küçük Deniz Kızı, Kastellet, Gefion Çeşmesi

Kastellet, 17. yüzyıldan kalma yıldız şeklinde şeklinde kale. Yakınlarında Küçük Deniz Kızı ve Gefion Çeşmesi görülebilir.

Rosenborg Slot

17. yüzyılda Kralın yazlık olarak inşaa edilmiş Rosenborg Kalesi

Christiansborg Slot

Danimarka parlamentosu, başkanlık ofisi, yüksek mahkemesini barındıran saray. Kuleye giriş ücretsiz. Arka tarafında Borsa binası var, görmeye değer.

Amalienborg Slot

Şu an ki Kraliçenin yaşadığı 18. yüzyıl sarayı. 12:00`da nöbet değişim töreni oluyor.