tarihinde yayınlandı Yorum yapın

Cinque Terre Gezilecek Yerler, Gezi Notları

Türkçesi “5 Toprak” olan Cinque Terre; İtalya`nın kuzeybatısında Linguria bölgesinde yan yana dizilmiş küçük ve şirin beş balıkçı köyünü kapsayan bir alan. Bu köyler kuzeyden güneye sırayla; Monterrosso Al Mare, Vernazza, Corniglia, Manarola, Riomaggiore.
Monterrosso`da denize girebileceğiniz bir plaj var.
Corniglia, Cinque Terre içinde sahile kayısı olmayan tek köy ve trenden inince köye ulaşmak için çok yürümeniz gerek; dolayısıyla fazla zamanınız yoksa burayı es geçebilirsiniz.

CINQUE TERRE ULAŞIM

Beş köy arasında ulaşım tren ya da deniz yoluyla yapılıyor. Arabayla da yapılabilir fakat ulaşım süresi hayli uzar çünkü dağ yolları uzun ve dolambaçlı. Tren seferleri daha sık, tekne seferleri daha seyrek. Biz Genova`dan arabayla Monterrosso`ya geldik. Buradaki otoparkta zar zor yer bulup, diğer köylere trenle geçtik. Köyler arası trenle 3-4 dakika sürüyor. Genova`dan Cinque Terre`ye tren de var, bu tren La Spezia`ya kadar gidiyor. Biz İstanbul`dan uçakla Milano`ya gelip araba kiraladık fakat Milano, Genoa, Cinque Terre, La Spezia güzergahı trenle de yapılabilir. İstanbul`dan Milano, Genova ya da Pisa`ya uçakla gelip, bu üç şehirden de trenle Cinque Terre`ye ulaşılabilir. Trene binmeden biletlerinizi makinelerden onaylatmayı unutmayın, sık kontrol yapılıyor. Bilet ücretleri ayrıca gayet ucuz. Daha ekonomik olması için ayrı ayrı almak yerine, tüm Cinque Terre bölgesini kapsayan bir bilet alabilirsiniz. Köyler arasında ayrıca trekking yolu var, yürümek 20-30 dakika sürüyormuş.

CINQUE TERRE KONAKLAMA

Cinque Terre`de kalacak fazla otel olmadığından La Spezia merkezinde kalabilirsiniz.

CINQUE TERRE NE YENİR, NE İÇİLİR, RESTORANLAR

Deniz kenarında kurulan köyler olduğu için tabi ki deniz ürünleri yiyebileceğiniz restoran çok fakat deniz ürünleriyle aranız yoksa pizza ve makarna yiyebileceğiniz yerler de var. Bölgenin ayrıca limonları ünlü, limonata içmeden ya da limonlu dondurma yemeden dönmeyin. Huni içinde atıştırmalık deniz ürünleri satan yerler var, çok acıkmadıysanız bunları da deneyebilirsiniz.
Cinque Terre`nin en iyi restoranları:

  • Monterosso: Trattoria Da Oscar.
  • Vernazza: Ristorante Belforte
  • Manarola: Il Porticciolo, Trattoria dal Billy

CINQUE TERRE`DEN NE ALINIR

İtalyan bir arkadaşımın söylediğine göre bu bölgenin pestosu ünlüymüş. Bir butik dükkandan el yapımı pesto alabilirsiniz, küçük kavanozlarda satıyorlar.

CINQUE TERRE`YE YAKIN GEZİLEBİLECEK YERLER

Keşke 1 aylık iznimiz olsaydı da Linguria bölgesi baştan sona gezebilseydik. Arabanız varsa Cinque Terre`ye en yakın La Spezia`da Portovenere var. Portofino, 1,5 saat uzaklıkta, yine araba gerekli. Portofino`ya yakın Camogli, Rapallo ve Santa Margherita görebileceğiniz bölgeler arasında. Eğer turunuza Genova`dan başlayacaksanız Bocadesse`ye de uğrayabilirsiniz.